16 grudnia 2021 roku – debata o ustawie represyjnej i czat z adwokatką Aleksandrą Chołub.

16 grudnia 2021 roku minęło 5 lat, jak Sejm RP uchwalił ustawę represyjną ograniczającą w radykalnym stopniu emerytom i rencistom mundurowym oraz ich rodzinom nabyte przez nich prawa do zaopatrzenia emerytalnego.

W związku z powyższą rocznicą Bractwo Mundurowe RP zorganizowało wydarzenie przypominające ten dzień, udokumentowane na Facebooku pn. PAMIĘĆ-PRAWDA-PRZYSZŁOŚĆ: 16 GRUDNIA 2016-2021r. WALKA O HONOR I UKARANIE TWÓRCÓW BEZPRAWIA.  Do udziału w wydarzeniu został zaproszony  Prezes naszego Związku, Kol. Sławomir Matusewicz.

W ramach podjętej inicjatywy w dniu 16.12.2021 roku na kanale YuTube ukazały się fragmenty debaty na temat ustawy represyjnej i jej skutków. Prowadziła ją dziennikarka i redaktorka  Anna Jarmińska, a wśród gości wypowiadali się: dziennikarka i publicystka Agnieszka Wołk-Łaniewska, dziennikarz i publicysta Piotr Ciszewski, dziennikarz i publicysta Sławomir Sadowski,  emerytowany oficer Policji dr hab. Marek Jeleniewski, polityk Andrzej Rozenek, politolog Sylwia Rapicka i Prezes Bractwa Mundurowego  Marian SZŁAPA .  Debata była wcześniej przygotowana w jednym ze studiów w Warszawie i uczestniczył w niej zdalnie m.in. Kol. Prezes Matusewicz. Ze względu na kłopoty techniczne w organizacji debaty nie wszystkie wypowiedzi dobrze się nagrały, więc nagrania z usterkami zostały  w prezentacji na YuTube pominięte (dotyczyło to Prezesa S. Matusewicza i jeszcze kilku dyskutantów). Niemniej debata się odbyła, a zaproszeni goście zgodnie potępili samą ustawę represyjną i jej skutki, wskazując też na ewentualne możliwości jej wyłączenia w przyszłości z porządku prawnego. Warto tu wskazać, że w dniu prezentacji debaty, czyli 16.12.2021 r. Prezes Sławomir Matusewicz uczestniczył jako represjonowany w Sądzie Okręgowym w Katowicach w swojej własnej rozprawie o zwrot zagrabionej emerytury. Rozprawa zakończyła się pozytywnym dla Prezesa wyrokiem nakazującym  przywrócenie emerytury sprzed wejścia w życie ustawy represyjnej. Kolego Prezesie, gratulujemy wygranej, chociaż wciąż mamy w tyle głowy,  że ZER MSWiA z pewnością nie odpuści i niebawem wystąpi z apelacją od wyroku do Sądu Apelacyjnego.

Poniżej linki do opisanej debaty, do filmu reżysera Andrzeja Dziedzica o śmiertelnych ofiarach ustawy represyjnej, do nagranej wypowiedzi europosła Bartosza ARŁUKOWICZA oraz do wypowiedzi posłanki KO Katarzyny PIEKARSKIEJ.

 

Wypowiedź europosła Bartosza Arłukowicza. 

Wypowiedź posłanki Katarzyny Piekarskiej.

Dodatkowo informujemy, że posłanka Katarzyna Piekarska, na prośbę Bractwa Mundurowego, udostępniła swoje Biuro Poselskie w Warszawie do udzielania w określonych godzinach porad prawnych osobom represjonowanym i ich rodzinom przez wyspecjalizowanego radcę prawnego. Pani Posłanko! Dziękujemy i gratulujemy trafnej decyzji!

16.12.2021 roku zgodnie z zapowiedzią na YuTube prowadzony był czat na żywo z Panią adwokat Aleksandrą CHOŁUB. Tutaj można obejrzeć część czatu. 
Niestety z przyczyn technicznych, niezależnych od organizatora, czat został przerwany, dlatego ustalono, że na wszystkie pytania skierowane do Pani mecenas odpowie ona indywidualnie drogą mailową.
Ponadto redakcja Biura Mundurowego RP zaapelowała, aby o godz. 20.00,  w rocznicę ustanowienia haniebnego prawa, zainteresowani w swoich oknach zapalili świece jako symbolem nadziei, ale przede wszystkim jako akt pamięci ofiar ustaw represyjnych. Tych nielicznych „oznaczonych” imieniem i nazwiskiem, oraz tysięcy anonimowych, którzy odchodzili i odchodzą w ciszy i zapomnieniu.

Dziękujemy za inicjatywę Bractwa Mundurowego, za wysiłek organizacyjny i zaangażowanie wielu osób w ten projekt, na czele z Prezesem BM Marianem  Szłapą. Wspólnie z Prezesem ZEiRSG Kol. S. Matusewiczem i Prezesem Regionu Kołobrzeg ZEiRSG Kol. Zbigniewem Hadasiem szczególnie doceniamy (jako biorący udział w rozmowach przygotowawczych) wkład Redaktora Naczelnego portalu BM Pana Piotra Jastrzębskiego. Jak to sprecyzował Prezes Mario na Facebooku: „Bez jego aktywności i kontaktów, nie zrealizowalibyśmy z całą pewnością szeregu planów, także tych zaplanowanych na dzisiaj….”.  Dołączamy się do tych podziękowań, nie tylko Panu Piotrowi Jastrzębskiemu, ale też wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie. Wszystkiego najlepszego!

Rzecznik ZEiRSG

Jerzy Jankowski