48. Rajd Górski „Szlakami Obrońców Granic” zakończony! 12. miejsce drużyny ZEiRSG!

48. Rajd Górski „Szlakami Obrońców Granic” – Pogórze Rożnowskie 2019 dobiegł końca. Jak wynika z nazwy, Rajd odbywał się na Pogórzu Rożnowskim, niemal wokół Jeziora Rożnowskiego, w dniach 16-22.06.2019 r. Komandorem Rajdu, podobnie jak w latach poprzednich, był ppłk SG rez. Mariusz SKRZYŃSKI z COS SG w Koszalinie.

W Rajdzie po raz pierwszy w pełnym składzie uczestniczyła drużyna naszego Związku (6 osób) skompletowana z przedstawicieli trzech Regionów:

Region Koszalin: Prezes Związku Kol. Marek MESZYŃSKI  i Kol. Andrzej BADOWSKI,

Region Szczecin: Prezes Regionu Kol. Andrzej BUDZYŃSKI i Kol. Grzegorz PIESZKO,

Region Sądecki: Członek Prezydium ZG i b. Prezes Związku Kol. Adam MIKSIEWICZ oraz Kol. Wincenty ŻYGADŁO.

Kierownikiem drużyny był Kol. Andrzej Budzyński, natomiast Prezes Związku Kol. Marek Meszyński sprawował ogólny nadzór nad drużyną i gorąco zagrzewał do współzawodnictwa na trasach Rajdu.

Ze sprawozdania jury Rajdu:

W 48 Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Szlakami Obrońców Granic „Pogórze Rożnowskie” 2019 udział wzięły 232. osoby, z których utworzono 16 drużyn pieszych oraz 3 drużyny rowerowe. Klasyfikacja generalna została ustalona na podstawie zasad określonych w regulaminie Rajdu.

Trasy piesze – klasyfikacja główna. Stosownie do sugestii Komandora Rajdu podajemy klasyfikację drużyn od 1. do 10. miejsca:

  1. „Fregata” Morski Oddział SG w Gdańsku 94 pkt.
  2. „De – Ptaki” PTTK Oddział Gdańsk 88,7 pkt.
  3. „Ramię w Ramię” KWP Białystok 88,5 pkt.
  4. „Gryfici” Koło PTTK nr 39 przy Placówce SG w Szczecinie 88,3 pkt.
  5. „Plesino” – Koło PTTK w Pszczynie 88 pkt.
  6. „Sępik” Gorzowski Klub Turystyki Aktywnej PTTK 84,7 pkt.
  7. „Orły” Klub Górski „Orły” – Koło PTTK nr 8 przy KSP 83,9 pkt.
  8. „Bażanty” Koło PTTK Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie 82,4 pkt. i ex equo „Neptun” KTG Kaszubski Dywizjon SG – również 82,4 pkt.
  9. „Bobry” KPP w Drawsku Pomorskim 81,3 pkt.
  10. „Szarotki” – Karpacki Oddział SG w Nowym Sączu 80,8 pkt.

Trasy rowerowe (mała klasyfikacja) – pierwsze miejsce : „Bąbelki” – Klub PTTK Oddział Gdańsk 53,1 pkt.

Rajd motorowy:

I miejsce drużyna nr 5 „Fregata 2000”, 19 pkt Sebastian Moś.

II miejsce drużyna nr 10 „Rapiedka”, 18 pkt Rafał Melcon,

III miejsce drużyna nr7 „Szarotki”, 17 pkt Krzysztof Kosecki.

Nasz drużyna, ze względu na aktywność turystyczno-towarzyską, zyskała ksywę „Żwawi Emeryci” i pod tą nazwą została sklasyfikowana na zaszczytnym 12. miejscu! Jest to najlepsze osiągnięcie naszego Związku od czasu  przyłączenia się członków ZEiRSG do współzawodnictwa w ramach Rajdu! Z tego też tytułu została wyróżniona specjalną nagrodą Prezesa Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w postaci szklanej statuetki, którą wręczał w imieniu Prezesa Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZFSG, reprezentujący również Komendanta Karpackiego Oddziału SG, mjr SG Dariusz Żabiński.  Serdecznie gratulujemy drużynie sukcesu! Gratulujemy jej występów kabaretowych, dobrych wyników w strzelaniu, udanego debiutu w konkursie piosenki rajdowej (video z jej wykonaniem jest ciągle oglądane przez naszych fanów i nie tylko na Facebooku: kliknij tutaj> videos – żwawi emeryci ).  Warto odnotować, że nasza drużyna podczas ceremonii zakończenia Rajdu – gdy wręczano dzieciom uczestniczącym lub tylko obecnym z rodzicami na Rajdzie okolicznościowe upominki – zaskoczyła wszystkich specjalną niespodzianką! Otóż dzięki staraniom Kol. Wincentego Żygadły 32. dzieci do 12. roku życia obecnych na Rajdzie otrzymało od drużyny ZEiRSG lody! A wręczali je członkowie drużyny dziarsko przybijając „żółwiki” lub „piątki” z dziećmi! Jest to pokazane na zdjęciach w naszej galerii. Otrzymali za to ogromne brawa i serdeczne uśmiechy od dzieci!

Oto jak skomentował ten Rajd i udział w nim naszej drużyny jej Kierownik Kol. Andrzej Budzyński:  Za nami 48 Ogólnopolski Górski Rajd Szlakami Obrońców Granic. Nasza drużyna dzielnie spisywała się na trasach, kondycją nie odbiegaliśmy od znacznie młodszych uczestników. Dawaliśmy przykład prawdziwej, zdrowej rywalizacji. Witek Żygadło był uwielbiamy przez dzieci, Andrzej Badowski tryskał humorem i dowcipem, a co wyprawiali na dyskotekach….. . Na zakończenie rajdu nasza drużyna za postawę na trasach rajdu została wyróżniona pucharem. Ale także nie obyło się bez niespodzianki. Dzięki zaangażowaniu Witka Żygadło wszystkie dzieci otrzymały od nas puchary lodowe. Był to strzał w dziesiątkę. Zapadła już u nas decyzja o udziale w przyszłorocznym 49 rajdzie. Może będzie nas więcej i wystawimy kilka drużyn. 50% kosztów udziału jest refundowane z funduszu socjalnego. Ponadto we wrześniu  w Szklarskiej Porębie odbędzie się podobny- 3 dniowy rajd służb mundurowych. Udział naszych drużyn jak najbardziej wskazany. Koszt ok. 350 zł.  

Publikujemy powyższy apel Kol. Budzyńskiego o udział w przyszłym 49. Rajdzie, a także zachęcamy do ewentualnego udziału naszych członków w Rajdzie Służb Mundurowych we wrześniu 2019 r.

Dodatkowo informujemy, że więcej relacji z przebiegu Rajdu wraz ze zdjęciami zamieściliśmy na naszej stronie na Facebooku utworzonej w dniu 5 czerwca 2019 r.  Zachęcamy do jej odwiedzin i ewentualnie wspólnego redagowania, gdyż od dnia utworzenia strona nasza cieszy się dużym zainteresowaniem! Pełny adres do naszej strony na FB:

https://www.facebook.com/Zwi%C4%85zek-Emeryt%C3%B3w-i-Rencist%C3%B3w-Stra%C5%BCy-Granicznej-465471307537766/?modal=admin_todo_tour.  Wystarczy też na FB wpisać nazwę naszego Związku, a strona otworzy się w pełnej krasie!

Poniżej galeria wybranych zdjęć z ceremonii zakończenia 48. Rajdu.

Rzecznik ZEiRSG

Jerzy JANKOWSKI