EMERYCI Z NOWEGO SĄCZA W WARSZAWIE!

W ramach obchodów Dnia Weterana Służby Granicznej i  XX-ej rocznicy powstania Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, Zarząd Regionu Sądeckiego zorganizował w dniach 20 – 22 września 2018 roku wycieczkę historyczno-krajoznawczą do Warszawy. W wycieczce udział wzięli Członkowie Związku oraz ich Rodziny. Program trzydniowej wycieczki do stolicy był bardzo bogaty. W pierwszym dniu jej uczestnicy zwiedzili Zamek Królewski, Stare Miasto: m.in. ul. Świętojańską, Kanonie, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, Barbakan, najwęższą kamienicę w Warszawie, najkrótszą niegdyś ulicę w mieście, Gnojną Górę,  pomniki: Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego, Krakowskie Przedmieście i okolice: m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Uniwerystet Warszawski, kościół Św. Krzyża, pomnik Mikołaja Kopernika, Grób Nieznanego Żołnierza i ogród Saski.

W drugim dniu uczestnicy wycieczki udali się z pielgrzymką do Świątyni Opatrzności Bożej. Poznaliśmy historię budowy świątyni oraz zwiedziliśmy Panteon Wielkich Polaków. Następnie w tym dniu zwiedzaliśmy przepiękny Wilanów oraz Łazienki Królewskie a w nich:  Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, Pomniki: Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego i Belweder.  W drodze na posiłek i odpoczynek do hotelu „Aramis” przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim oglądając ambasady, Sejm i Senat oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

W trzecim dniu zwiedziliśmy Stare i Wojskowe Powązki. Wiele wrażeń dostarczył uczestnikom wyjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy piękną panoramę miasta.

Atrakcyjności wycieczki dodawały barwne opowieści naszej Pani Przewodnik o historii i współczesności zwiedzanych miejsc i zabytków.

Wycieczka była bardzo udana, przy dobrej pogodzie, co sprawiło, że wszystkim dopisywały humory. Autokar na wycieczkę udostępnił Komendant Karpackiego Oddziału SG, za co bardzo dziękujemy.

Na koniec wszyscy zadeklarowali gotowość uczestnictwa w podobnej wycieczce w przyszłym roku, a jako przewidywany wstępnie kierunek podróży uznano Kazimierz nad Wisłą i Muzeum Lotnictwa w Dęblinie albo Zamość i Łańcut.

                                                                                  Prezes Regionu Sądeckiego

                                                                                             Edward Socha

          Poniżej galeria zdjęć z wycieczki.