KONFERENCJA W KOŁOBRZEGU!

W dniu 21.09.2018r. w hotelu „Diuna” w Kołobrzegu, odbyła się konwencja  poświęcona żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy zostali dotknięci ustawą tzw. „dezubekizacyjną”, dotyczącą osób, które zaczynały służbę w czasach PRL i, jak określono, pełniły ją „na rzecz totalitarnego państwa”. Uchwalono ją 16 grudnia 2016 r. podczas słynnej już nocy, kiedy to marszałek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Organizatorem konwencji było Kołobrzeskie Stowarzyszenie Służb Mundurowych, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego, Sojusz Lewicy Demokratycznej powiatu Kołobrzeg. Malutką cząstkę w organizacji spotkania ma również moja osoba. W konwencji wzięło udział ponad 130 osób, byłych żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego, żołnierzy WOP i funkcjonariuszy Straży Granicznej, milicjantów i policjantów. Przybyli goście ze Szczecina, Koszalina, Ustronia Morskiego, Świnoujścia. Celem głównym spotkania było pokazanie obecnie rządzącym, że nie zgadzamy się na wrzucanie wszystkich do jednego worka, na stosowanie odpowiedzialności zbiorowej. Wśród zaproszonych gości był m.in.: były minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, generał broni Zdzisław Goral,  Danuta  Leszczyńska, znana działaczka całego środowiska osób represjonowanych. Gość specjalny, b. minister Andrzej Milczanowski nie przybył z powodu choroby, ale przysłał odręcznie napisany list z pozdrowieniami dla uczestników Kołobrzeskiej Konferencji i wskazaniem, że są dwie drogi zmiany niekorzystnych dla emerytów i rencistów mundurowych przepisów:

  •  wygrana wyborów parlamentarnych przez opozycję w roku 2019 i odsunięcie PIS-u od władzy, bądź
  • wygrana procesów przez poszkodowanych z państwem polskim przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu.

 Minister Siemoniak wskazał jednoznacznie na konieczność zmiany tych drakońskich wobec emerytów mundurowych przepisów, a generał Goral przypomniał, że w sejmowej „zamrażarce” dalej leży projekt ustawy dotyczący również wojska, obejmującej m. in. pozbawienie stopnia wojskowego tych, którzy służyli w LWP, co będzie skutkować obniżeniem świadczeń emerytalnych również b. żołnierzom WOP.

Skrócona relacja ze spotkania została zamieszczona na portalu internetowym https://www.informacje.kolobrzeg.pl/index.php/programy/player/15/28             w  „Wydarzeniach Dnia”, gdzie temu wydarzeniu poświęcono specjalną wstawkę ukazującą bezsens ustawy „represyjnej” i zapowiedzi długofalowych działań środowisk mundurowych w celu jej zmiany,  po zmianie układu sil w wyborach parlamentarnych.

Prezes Regionu Kołobrzeg

Zbigniew Hadaś

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania: