List Otwarty do wiceministra MSWiA J. Zielińskiego i błąd Sądu Okręgowego w Warszawie!

Portal internetowy Dziennik Trybuna w dniu wczorajszym opublikował List Otwarty Koła Podlaskiego Związku Byłych Funkcjonariuszy Służb Ochrony Państwa, skierowany do Jarosława Zielińskiego, Sekretarza Stanu MSWiA, w odpowiedzi na jego wywiad udzielony PAP w dniu 27.06.2019 r., dot. korzyści dla państwa z „dezubekizacji”, czyli drastycznego obniżenia emerytur i rent (w tym rent rodzinnych) b. funkcjonariuszom i żołnierzom, którzy zaczynali służbę w PRL. Treść wywiadu tutaj. 

W Liście Otwartym byli funkcjonariusze polemizują z tezami wiceministra i zadają mu szereg pytań.  Pełna treść Listu  tutaj Represjonowani emeryci  w sposób kulturalny dają do zrozumienia, że Państwo ich oszukało! Po przełomie ustrojowym i weryfikacji przyjęto ich do służby w wolnej Polsce obiecując tożsame prawa emerytalne, jakie przysługują funkcjonariuszom podejmującym służbę po raz pierwszy po roku 1990, wykorzystano ich doświadczenie i zaangażowanie, po czym „wypluto” ich ze służb, a następnie dwukrotnie „ukarano” obniżeniem emerytur i rent! Najpierw ukarali ich rządzący z koalicji PO-PSL w roku 2009 przy wsparciu opozycyjnego PIS-u („karę” uznano za „cywilizowaną”, co również uznał ówczesny Trybunał Konstytucyjny), a ostatnio w roku 2016 „ukarała” ich „dobra zmiana” uważając, że tamta „kara” była zbyt łagodna! Teraz przy obliczaniu emerytury to więźniowie mają lepiej, niż represjonowani! Jak twierdzą autorzy listu, lepiej i uczciwiej byłoby, gdyby w ogóle nie przyjęto ich do służby po roku 1990, bo wówczas podjęliby pracę w cywilu i wypracowali normalną ZUS-owską emeryturę. A tak czują się wykorzystani i oszukani przez państwo, dla którego w dobrej wierze z oddaniem służyli!

W wywiadzie wiceminister J. Zieliński otwarcie cieszy się z zysków, jakie ma budżet na represjonowaniu emerytów i rencistów mundurowych. Warto odnotować, że część tych zysków pochodzi od niemałej liczby b. funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy jako żołnierze b. Wojsk Ochrony Pogranicza wstąpili w roku 1991 do nowo tworzonej formacji granicznej i aktywnie pomagali w jej organizowaniu od podstaw. Autorzy listu z sarkazmem gratulują wiceministrowi  osiągnięć politycznych i zysków dla budżetu wypracowanych na emerytach i rencistach mundurowych służących (zaczynających służbę) w okresie PRL, uznanego przez „dobrą zmianę” bez żadnych podstaw w całości za państwo totalitarne! W środowisku emerytów mundurowych żywo się dyskutuje, czy ten patent – uznanie jakiejś grupy zawodowej czy społecznej zatrudnionej w PRL za grupę pracującą na rzecz „totalitarnego państwa” i obniżenie w związku z tym jej członkom emerytur i rent  – nie będzie stosowany nadal i w szerszym zakresie przez „dobrą zmianę” po wygraniu przez nią wyborów parlamentarnych na jesieni br.  Wydaje się to absurdalne, ale czy niemożliwe w świetle zysków osiągniętych na represjonowanych emerytach mundurowych?

List otwarty do wiceministra J. Zielińskiego wpisuje się w skandaliczny błąd Sądu Okręgowego w Warszawie (opisany kilka dni temu przez Rzeczpospolitą), skutkujący tym, że do pierwszego zapytania prawnego tegoż Sądu, skierowanego w styczniu 2018 roku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy represyjnej z dnia 16 grudnia 2016 roku, tenże sam Sąd w tej samej kwestii wysłał do TK drugie zapytanie prawne! I zawiesił postępowanie w sprawie odwołania się 92-letniej wdowy po b. funkcjonariuszu, której rentę rodzinną ZER MSWiA obniżył do 850 zł netto.  Czy ona doczeka jakiegokolwiek wyroku w tej sytuacji? Przy tak „aktywnie” działającym Trybunale Konstytucyjnym? Tutaj artykuł z Rzeczpospolitej na ten temat opublikowany przez nas z szerszym komentarzem także na naszej stronie  internetowej na Facebooku. 

Rzecznik ZEiRSG

Jerzy JANKOWSKI