OBCHODY ŚWIĘTA WOP W KOŁOBRZEGU!

          W dniu święta b. Wojsk Ochrony Pogranicza, czyli 10 czerwca, Region Kołobrzeg ZEiRSG na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu przy Pomniku Chwały upamiętniającym Żołnierzy Armii Polskiej i Radzieckiej poległych w walkach o Kołobrzeg w 1945r., zorganizował obchody tego święta w nietypowy sposób.

Uroczystość odbyła się pod hasłem „Zapal zielony znicz” i przybrała charakter rekonstrukcji historycznych Posterunku Honorowego na polskiej granicy z asystą żołnierską, połączonych ze składaniem kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Chwały. Uczestniczył w nich m.in. Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, uświetniając obchody w  mundurze porucznika Straży Granicznej z 1939r., a także Radni  SLD: pan Sławomir Kargul , Antoni Szarmach – wieloletni przyjaciel WOP – oraz pan  Bogdan Błaszczyk – były Prezydent Kołobrzegu,  a zarazem były poseł na Sejm  z ramienia SLD. Byli też przedstawiciele  koła emerytów policyjnych i dwóch kół emerytów wojskowych ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W charakterze zaproszonych gości uczestniczyli też: Prezes ZEiRSG Kol. Marek Meszyński oraz Prezes Regionu Koszalin ZEiRSG Kol. Jarosław Gacek. Posterunek Honorowy  i asystę  wystawiły dwa koła rekonstrukcji historycznych z Trzebiatowa oraz koło rekonstrukcji historycznych z Kołobrzegu, które również zorganizowało poczęstunek  grochówką wojskową, przygotowaną w kuchni polowej.   Sygnalista  grał sygnał Wojska Polskiego, a cała uroczystość razem z krótkimi okolicznościowymi wystąpieniami trwała niecałą godzinę.

          W trakcie uroczystości nie zabrakło też odniesienia do aktualnie uprawianej przez rządzącą „dobrą zmianę” polityki represji wobec emerytów i rencistów służb mundurowych, w tym części z b. WOP, poprzez uchwalenie i wprowadzenie w życie ustawy z dnia  16 grudnia 2016r. obniżającej w drastyczny sposób emerytury i renty mundurowe za służbę w okresie PRL, a także później po przełomie ustrojowym. Symbolizował to baner z napisem: „Ochranialiśmy Granice Państwa, Nie Jesteśmy Przestępcami!”, przy którym zebrani pozowali do grupowych zdjęć.

          Warto przypomnieć, że od 1945r. do 1991r. w kołobrzeskich jednostkach granicznych WOP służyło kilka tysięcy żołnierzy, głównie odbywających zasadniczą służbę wojskową. Przed przekształceniem w Straż Graniczną funkcjonowały tu 4 placówki WOP-u: Strażnica w Kołobrzegu, Strażnica w Ustroniu Morskim, Strażnica w Dźwirzynie oraz Graniczna Placówka Kontrolna obsługująca ruch w kołobrzeskim porcie.

         W imieniu Regionu Kołobrzeg ZEiRSG składamy najserdeczniejsze życzenia emerytom i rencistom b. WOP, ich rodzinom, przyjaciołom i sympatykom, a także wszystkim b. żołnierzom służby zasadniczej WOP, którzy przez okres funkcjonowania tej formacji służyli z oddaniem w ochronie polskiej granicy!

Prezes Regionu Kołobrzeg

Zbigniew HADAŚ

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości: