„Patrol graniczny – wilczym śladem”.

          W sobotę 2 marca 2019 r. Zarząd Regionu Szczecin ZEiRSG zorganizował pierwszą z cyklicznych imprez plenerowych pod nazwą „Patrol graniczny – wilczym śladem”. Data była nieprzypadkowa, gdyż nasz patrol był wyrazem pamięci o żołnierzach 6 batalionu pontonowo-mostowego I Armii Wojska Polskiego, którzy w dniu 27 lutego 1945 roku, w czasie przygotowań przeprawy przez Odrę do operacji berlińskiej, w Czelinie wkopali pierwszy słup graniczny przy Odrze.

          Pogoda nam dopisała, sprawdziliśmy stan znaków granicznych i pasa drogi granicznej na odcinku od znaku granicznego 812 do znaku granicznego 820. Po drodze swoje wspomnienia z czasów WOP i SG przedstawili koledzy, którzy ochraniali ten odcinek w przeszłości. Druga część marszu przebiegała ścieżką edukacyjną, która wzbudzała duże zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników patrolu. Ścieżka edukacyjna wykonana została przez samorząd gminy Dobra. Patrol zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku na terenie schroniska dla bezdomnych psów i dziko żyjących kotów w Dobrej. Do specjalnego kubka zebrano 90,50 zł., które wpłacono na konto schroniska, jako darowiznę na potrzeby podopiecznych schroniska. Poniżej galeria zdjęć dokumentująca działania patrolu.

          Miło nam poinformować, że  inicjatywa Regionu Szczecin ZEiRSG została zauważona przez miejscowe media: Głos Szczeciński zamieścił krótki artykuł oraz galerię zdjęć  z wyprawy patrolu, co można obejrzeć klikając w poniższy napis: Pogranicznicy nie zapomnieli o pierwszym słupie granicznym przy Odrze.

          Jak na wstępie zaznaczono, impreza będzie cykliczna; następne zaplanowano na maj z okazji Święta Straży Granicznej oraz w czerwcu – z okazji Święta Wojsk Ochrony Pogranicza.

Z up. Zarządu Regionu

 Jarosław Kęsicki

Zdjęcia: Krzysztof Wachowicz