REGION SĄDECKI NA LUBELSZCZYŹNIE!

Kontynuując tradycje ostatnich lat w dniach 19 – 21 września br. Zarząd Regionu Sądeckiego zorganizował wycieczkę – pielgrzymkę na Lubelszczyznę. W wycieczce udział wzięli Członkowie Związku i ich Rodziny oraz Ks. Kapelan ppor. SG Robert Młynarczyk. Autokar na wycieczkę udostępnił Komendant Karpackiego Oddziału SG, za co serdecznie dziękujemy. Serdeczne podziękowania chcemy skierować również na ręce Komendanta Nadbużańskiego Oddziału SG, który umożliwił nam wizytę w Placówce SG we Włodawie oraz jego podwładnym, w tym głównie ze wspomnianej Placówki SG we Włodawie, za serdeczne przyjęcie naszej grupy oraz Placówki SG w Kodniu, którzy przygotowali nam zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.

Program trzydniowej wycieczki był bardzo bogaty. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Kazimierz Dolny oraz Pałac Zamojskich w Kozłówce. Dzień drugi rozpoczęliśmy od zwiedzenia Chełmskich Podziemi Kredowych oraz Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Następnie udaliśmy się do Placówki SG we Włodawie, gdzie uczestnicy wycieczki zapoznali się z obiektem placówki, wyposażeniem oraz jej funkcjonowaniem na zewnętrznej granicy UE. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, zakończone Mszą Św. odprawioną przez Ks. Kapelana w intencji emerytów i rencistów. Na zakończenie udaliśmy się na cmentarz wojenny w Wytycznie, gdzie w celu uczczenia Dnia Weterana Służby Granicznej w imieniu Zarządu Głównego ZEiR SG został złożony wieniec po pomnikiem Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych we wspomnianej bitwie oddziałów KOP z Armią Czerwoną w dniu 1 października 1939 roku. Trzeci dzień  wycieczki poświęcony był na zwiedzanie Zamościa oraz powrót do Nowego Sącza.

Wycieczka była bardzo udana, dopisała pogoda oraz humory uczestnikom. Wszyscy zadeklarowali gotowość uczestnictwa w kolejnej wycieczce w przyszłym roku, a propozycje jej kierunków zostały przedstawione do rozważenia.

Prezes Regionu

Krzysztof TWARDOWSKI