Region Sądecki ZEiRSG na wycieczce w Sudetach.

Podobnie jak w latach ubiegłych Zarząd Regionu Sądeckiego ZEiRSG zorganizował w dniach 20–22.09.2022 roku wycieczkę krajoznawczą – pielgrzymkę dla swoich członków i ich rodzin oraz sympatyków. Podróżowaliśmy autokarem, na co dzień przeznaczonym dla Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który udostępnił nam Komendant Karpackiego Oddziału SG gen. Stanisław Laciuga. Panie Generale – serdecznie dziękujemy!.
Już w pierwszym dniu wycieczki udaliśmy się bezpośrednio do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej, znajdującej się w małej osadzie podległej pod miejscowość Wilkanów w Masywie Śnieżnika w gminie Bystrzyca Kłodzka. O historii tego Sanktuarium można poczytać tutaj. Tam uczestniczyliśmy w nabożeństwie oraz zwiedzaliśmy miejscowe muzeum.
Następnie mieliśmy przystanek w nieodległym Międzygórzu, zwanym przez turystów Perłą Sudetów ze względu na „położenie w bezpośrednim otoczeniu lasów i górskich potoków na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i … wyjątkową zabudowę pensjonatową w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku”. Rzeczywiście urokliwe miejsce – tam spacerując oglądaliśmy słynny wodospad „Wilczki” i inne miejscowe atrakcje. Tutaj link do witryny i stron internetowych tego uzdrowiska – zachęcamy do odwiedzin.
Noclegi i posiłki mieliśmy zarezerwowane w hotelu „Dom Pod Twierdzą” w malowniczo położonej miejscowości Srebrna Góra, w powiecie ząbkowickim, gmina Stoszowice, gdzie spacerkiem można było dojść do słynnej górskiej twierdzy z XVIII wieku, największej w Europie wśród twierdz górskich (tutaj  link do historii twierdzy). W hotelu zorganizowaliśmy uroczysty wieczór poświęcony Weteranom Służby Granicznej. Były wystąpienia wspomnieniowe ze służby w WOP i SG, odniesienia do przemian ustrojowych i ich skutków, do historii innych formacji granicznych w przeszłości. Śpiewano piosenki związane ze służbą graniczną i żołnierską, i oczywiście hymn pograniczników „Na granicy jest strażnica”, a także piosenki harcerskie i z czasów studenckich uczestników wycieczki.
Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu. Tutaj  link do zwiedzania zamku i poznawania jego historii oraz tajemnic, w szczególności związanych z II Wojną Światową i realizowanym przez Hitlerowskie Niemcy tajnym projektem „Riese”, czyli „Olbrzym”, dot. Podziemnego Miasta w Górach Sowich. Stamtąd udaliśmy się do miejscowości Osówka do zwiedzania fragmentów Podziemnego Miasta, będącego niedokończoną inwestycją wspomnianego wyżej Kompleksu „Riese”. Zwiedzaliśmy sztolnię (jedną z siedmiu) udostępnioną niedawno do zwiedzania przez turystów. Bliżej na ten temat na stronie  https://www.osowka.pl/.
Ostatniego dnia wycieczki w drodze powrotnej do Nowego Sącza zawitaliśmy do Zamku w Mosznie w woj. Opolskim, będącego w trakcie remontu, o czym dowiedzieliśmy wcześniej przy rezerwacji biletów. Trafiliśmy na kluczowy etap rewitalizacji Zespołu Parkowo – Pałacowego, realizowanej przez Województwo Opolskie, jednak Zamek i park były otwarte do zwiedzania. Oczywiście skwapliwie skorzystaliśmy z tej okazji,  pozostając również na obiad w zamkowej scenerii. Tutaj link do stron internetowych Zamku, gdzie można zapoznać się z jego historią i tajemnicami,
Uważamy, że pomimo częściowo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana, a humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Wszyscy też zadeklarowali gotowość uczestnictwa w kolejnej wycieczce w przyszłym roku, a jej kierunek będzie zależał od wyników konsultacji Zarządu z członkami Regionu. Pewne propozycje rozważano w trakcie jazdy, ale uznano, że decyzje powinny być podjęte na wiosnę przyszłego roku. Serdecznie wszystkim dziękujemy!
Poniżej galeria zdjęć z wycieczki.

Prezes Regionu Sądeckiego
Krzysztof Twardowski