Region Szczecin ZEiRSG zaprasza do Gminy Stepnica.

Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej Region Szczecin – od dawna współpracujący z władzami Gminy Stepnica – poleca wszystkim podróż i korzystanie z atrakcji tej gminy.

Gmina Miejsko – Wiejska Stepnica położona jest nad Zalewem Szczecińskim w powiecie goleniowskim. Siedzibą gminy jest miasto Stepnica. Gmina położona jest w pobliżu drogi krajowej nr 3, z którą łączy ją droga wojewódzka nr 111. Miejscowości gminy posiadają dobrą nowo zbudowaną sieć dróg gminnych łączących je z tą  drogą wojewódzką.

Gmina Stepnica jest idealnym miejscem dla turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek, jak również dla tych preferujących spokój i bliski kontakt z naturą.

W gminie znajdują się cztery przystanie żeglarskie. Dwie z nich znajdują się w Stepnicy – jedna na Kanale Młyńskim na 300 jednostek pływających, druga w samym centrum miasta na 40 jednostek. Ponadto funkcjonuje ogólnodostępna przystań w Gąsierzynie oraz prywatna przystań w Kopicach. Dla żeglarzy to duży wybór.

Na obszarze gminy występuje największe w Europie, a może i na świecie,  skupisko orła bielika. Stanowiący doskonałą bazę pokarmową Zalew Szczeciński i czyste powietrze powodują, że orła bielika można tu spotkać w stadach do kilkunastu osobników. Dla miłośników ptaków oraz przyrody powstała specjalna oferta tzw. fotołowy, czyli organizowane przez miejscowych rybaków wycieczki po zalewie celem wykonania zdjęć m.in. polującego bielika.

Atrakcyjność turystyczna gminy Stepnica wynika przede wszystkim z położenia nad wodami Zalewu Szczecińskiego i Puszczy Goleniowskiej. W Stepnicy znajduje się strzeżona plaża komunalna, która od kilkunastu lat zdobywa międzynarodowy certyfikat Błękitnej Flagi. Przy plaży funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu plażowego i pływającego, zaplecze  gastronomiczne oraz pensjonaty i miejsca noclegowe. Stepnickiej plaży atrakcyjności dodaje 160 – metrowe oświetlone molo z altaną i miejscami do cumowania jachtów, oferujące wspaniałe widoki na Zalew, z przepływającymi torem wodnym statkami, oraz wspaniałe zachody słońca.

W pobliżu miejscowości Zielonczyn funkcjonuje licząca 40 m wieża widokowa, z której tarasu od kwietnia do września podziwiać można widoki lasów Puszczy Goleniowskiej, Zalewu Szczecińskiego i okolicznych miejscowości. Niewątpliwą atrakcją turystyczną są zabytki: parafialne kościoły (jeden klasycystyczny w Stepnicy z XVIII w.  drugi neogotycki w Żarnowie z XIX w.)  i ryglowa tawerna w centrum Stepnicy. W roku 2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stepnicy udostępniono do zwiedzania największą w Europie – liczącą 1800 sztuk – kolekcję świnek skarbonek.

W centrum miasta znajduje się rzeźba z brązu Rybaka Szczepana – legendarnego założyciela Stepnicy – autorstwa znanego rzeźbiarza Bohdana Ronina Walknowskiego, przy której warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Postać rybaka ma swoją legendę spisaną przez wieszcza Mirosława Wacewicza, którą przeczytać można na stronie internetowej gminy – www.stepnica.pl/.

Dużym ośrodkiem turystycznym jest miejscowość Czarnocin z dobrą bazą noclegową. Znajdujące się tutaj Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” i Ośrodek „Gumiś”, stawiają na obozy sportowe, zielone szkoły, obozy konne. Czarnocin zachęca również piękną plażą i płytkimi wodami zalewu z zawsze sprzyjającymi wiatrami, doskonałymi do uprawiania windsurfingu. W Czarnocinie w Parku Natury Zalewu Szczecińskiego podziwiać można Koniki Polskie oraz krowy rasy Szkocka Wyżynna. Piękne widoki rozpościerające się na wody Zalewu i Park podziwiać można jadąc ścieżką rowerową po wale przeciwpowodziowym. W gminie Stepnica oznakowanych  jest ponad 60 km  szlaków rowerowych oraz ponad 20 km pieszo-rowerowych. Szlaki te przebiegają m.in. przez Puszczę Goleniowską z całym jej bogactwem, która zachwyci grzybiarzy i zbieraczy runa leśnego, a także myśliwych i  miłośników przyrody polujących z aparatem fotograficznym. Ważnym atutem gminy jest również rzeka Gowienica – szlak kajakowy dla wytrwałych i dobre miejsce do wędkowania. Wędkarzy i kajakarzy przyciągają do gminy również liczne kanały w Budzieniu i Czarnocinie. Ponadto gmina posiada 3 stadiony trawiaste z zapleczem socjalnym, 3 hale sportowe, 7 boisk ze sztuczną nawierzchnią, w tym boisko typu Orlik, a także 28 placów zabaw. Infrastruktura ta również jest do wykorzystania przez  turystów.

Zapraszamy do Gminy Stepnica !

Zarząd Regionu Szczecin ZEiRSG
Poniżej mała galeria zdjęć.