Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja.

Czas świętowania,  czas wytchnienia, czas refleksji.

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.  Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Geneza tego Święta i bliższe szczegóły dotyczące obchodów w Polsce zawiera wpis w Wikipedii > TUTAJ.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone 2 maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W dniu tym organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński, był kontynuowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.  O genezie Dnia Flagi RP i obchodach – wpis w Wikipedii > TUTAJ .

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja 1791 roku. Fakt ten uznano za święto już dwa dni później, czyli  5 maja 1791 roku. Po odzyskaniu niepodległości ustanowione świętem w roku 1919 i ponownie w  roku 1990. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.  Bliżej na temat genezy Święta 3 Maja we wpisie w Wikipedii > TUTAJ.

Czas świętowania,  czas wytchnienia, czas refleksji. W okresie pandemii koronawirusa i gorącym okresie politycznym zachęcamy do spokojnego świętowania majowego weekendu, wypoczynku, refleksji nad naszą historią, nad dobrymi i złymi doświadczeniami z przeszłości, oraz życzymy wszystkim zdrowia!

Niech się święci 1 Maja i pozostałe Święta Majowe!

Zarząd Główny

Związku Emerytów i Rencistów SG