W dniu 5 stycznia 2024 roku w Szczecinie, z inicjatywy ZEiRSG, odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów z posłem na Sejm RP Bartoszem Arłukowiczem. W spotkaniu uczestniczyli:
- Kol. Piotr IWAT – Wiceprezes ds. społeczno – finansowych ZG ZEIRSG, członek Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP,
- Kol. Andrzej BUDZYŃSKI – Wiceprezes ds. organizacyjno – prawnych ZEiRSG,
- Kol. Krzysztof MIŚ – Główny Skarbnik ZEiRSG, członek Zarządu Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP,
- Kol. Jacek KRÓLIKOWSKI – członek Zarządu Regionu Koszalin ZEiRSG,
- Kol. Danuta LESZCZYŃSKA – Wiceprezes Bractwa Mundurowego RP,
- Kol. Robert LESZCZYŃSKI – członek Bractwa Mundurowego RP.
Spotkanie poświęcone było aktualnej sytuacji prawnej emerytów i rencistów mundurowych poszkodowanych ustawami represyjnymi z 2009 i 2016 roku. Z uwagi na to, iż ostatecznie skutki działania tych przepisów mogą być cofnięte jedynie w drodze ustawy – a to w aktualnej sytuacji może nie być łatwe – przedstawiono Panu Posłowi alternatywne i szybkie rozwiązania, które znacząco mogą poprawić sytuację ogromnej rzeszy emerytów i rencistów mundurowych, nadal oczekujących na sprawiedliwy i prawomocny wyrok w swoich sprawach. Dla niezorientowanych przypomnieć należy, iż wyszczególnione powyżej ustawy represyjne, za służbę na określonych stanowiskach, znacząco obniżyły świadczenia emerytalne około 60. tysiącom byłych funkcjonariuszy i członków rodzin, stosując zasadę odpowiedzialności zbiorowej bez wskazania winy.
Proponowane rozwiązania dotyczą także tej rzeszy emerytów i rencistów, podlegających pod jurysdykcję Zakładu Emerytalno – Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w stosunku do których zapadły niekorzystne wyroki w sądach apelacyjnych. Zasadnym rozwiązaniem tej kwestii jest skuteczne i szybkie wdrożenie rzetelnego postępowania w trybie art. 8a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, który wskazuje iż:
„Minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie art. 15c, art. 22a i art. 24a w stosunku do osób pełniących służbę, o której mowa w art. 13b, ze względu na:
1) krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz
2) rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia.
Z takiej ścieżki mogłyby skorzystać między innymi osoby, w stosunku do których zapadły prawomocne wyroki negatywne w Sądach Apelacyjnych na terenie całego kraju. Ponadto w trakcie merytorycznej dyskusji wskazano na celowość niewnoszenia przez ZER MSWiA apelacji od zapadających wyroków w I instancji – korzystnych dla emerytów – oraz wycofanie złożonych już przez ZER MSWiA apelacji i kasacji. W tej sprawie Zarząd Główny ZEiRSG podejmuje już określone działania.
Spotkanie zakończyło się deklaracją ze strony parlamentarzysty, iż zapozna pozostałe środowiska Sejmu i Senatu z przedstawionymi problemami nurtującymi członków naszych stowarzyszeń, a strona byłych mundurowych po raz kolejny złożyła deklarację, iż służy swoją pomocą, jako ciało doradczo – eksperckie, w zespołach problemowych zajmujących się tematyką związaną z ochroną granic i bezpieczeństwem wewnętrznym Rzeczypospolitej Polskiej.
Główny Skarbnik ZEiRSG
Członek Zarządu Federacji SSM RP
Krzysztof MIŚ