Szczecin – wróciła kontrola graniczna na granicy z Niemcami!!!

          W dniu 30.04.2019 r. wieczorem na terenie dawnego polsko-niemieckiego przejścia granicznego Kołbaskowo-Pomellen mieszkańcy Szczecina, powiatu polickiego, gmin: Police, Dobra czy Kołbaskowo, a także goście z Niemiec oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, wzięli udział w uroczystościach z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. O północy przy dźwiękach „Ody do radości” podniesiono symboliczny szlaban pomiędzy dwoma krajami i rozwinięto flagę UE. W imprezie zaznaczyli swój udział  członkowie ZEiR SG Region Szczecin. Jako znający się na rzeczy i pamiętający tamten okres emeryci SG – pod nieobecność przedstawicieli obecnej Straży Granicznej – wzięli udział w inscenizacji przeprowadzenia kontroli granicznej, stawiając pamiątkowe pieczątki na okolicznościowych karkach. Kontrola graniczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, prawie każdy chciał być skontrolowany i otrzymać pieczątkę na okolicznościowej kartce!

          15 lat temu – 1 maja 2004 roku – Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono jej członków powiększyło się wówczas z 15. do 25. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty. Dziś tworzy ją 28 krajów.

          Uroczystości i imprezę inscenizacyjną zorganizował Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Poniżej kilkanaście zdjęć wykonanych przez kol. Krzysztofa Wachowicza oraz linki do video i artykułów na ten temat w lokalnych mediach.

 

Z up. prezesa Regionu Szczecin

                                                                                             Jarosław Kęsicki

 

gs24.pl/od-15-lat-jestesmy-w-unii-europejskiej-szlabany-w-gore-tak-o-polnocy-na-granicy-swietowano-rocznice/ar/c1-

https://radioszczecin.pl/1,388160,15-lat-polski-w-unii-europejskiej-uroczystosci-w

24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/15-lat-polski-w-ue-swietowanie-na-granicy/