Uroczystości pogrzebowe śp. Prezesa ZEiRSG płk. Marka MESZYŃSKIEGO.

W dniu 17 września 2021 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezesa Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej, śp. Kol. płk. Marka MESZYŃSKIEGO, zmarłego 13 września 2021 roku.

Ceremonię pogrzebową przygotował Dom Pogrzebowy „Wrotniewscy” z Koszalina, a prowadził jego profesjonalny celebrans.

Uroczystości składały się z części zorganizowanej w Koszalinie,  gdzie Zmarły mieszkał, służył i działał. W sali ceremonialnej domu pogrzebowego Zmarłego pożegnali przyjaciele,  koledzy, znajomi i mieszkańcy Koszalina, w tym reprezentanci emerytów, funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie na czele z Komendantem płk. dr. Piotrem Boćko.

Następnie urnę z prochami Kolegi Prezesa, w asyście funkcjonariuszy COS SG w Koszalinie, przewieziono do Szczecinka – rodzinnego miasta Zmarłego, gdzie uczył się i dorastał, i gdzie w rodzinnym grobie spoczywa jego ukochana żona.

W ceremonii pożegnalnej na szczecineckim cmentarzu komunalnym udział wzięła Rodzina, delegacje Bractwa Mundurowego z prezesem Marianem Szłapą i wiceprezes Danutą Leszczyńską, Regionu ZEiR SG ze Szczecina z nowo ufundowanym sztandarem, Regionów z Chojny, Gdańska, Koszalina, Kołobrzegu, Nowego Sącza, Słubic i Świnoujścia,  koledzy emeryci i renciści WOP i SG.

W imieniu ZEiR SG Zmarłego pożegnał członek Regionu w Koszalinie,  przyjaciel i towarzysz służby śp. Prezesa, gen. SG w st. sp. Tadeusz Frydrych – dziekan Klubu Generałów i Admirałów Straży Granicznej. Następnie głos zabrał Prezes Regionu Kołobrzeg Kol. Zbigniew Hadaś, a Wiceprezes Związku Kol. Józef Kraska pożegnał Zmarłego w imieniu ZG Związku.

Po przemowach orkiestra odegrała hymn RP i sygnał Wojska Polskiego, po czym urnę z prochami naszego Kolegi Prezesa złożono do grobu, a uczestnicy pożegnania złożyli na grobie wieńce, wiązanki kwiatów i zapalili znicze oraz złożyli kondolencje Rodzinie Zmarłego.

Poniżej fotorelacja z uroczystości pogrzebowych na cmentarzu w Szczecinku.

Rzecznik ZEiRSG Jerzy Jankowski