WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZKIEJ I OKOLIC.

          Uprzejmie informuję naszych czytelników, że zgodnie z corocznym (od kilku lat) zwyczajem, Region Sądecki ZEiRSG, w celu uczczenia Dnia Weterana Służby Granicznej, zorganizował dla członków Związku i osób niezrzeszonych w dniach 21-23 września 2017 roku wycieczkę turystyczno-krajoznawczą (mającą również charakter pielgrzymki) do Kotliny Kłodzkiej i okolic. Uczestnicy wycieczki pielgrzymowali transportem wynajętym z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a wycieczką kierował Prezes Regionu Sądeckiego naszego Związku, Kol. Edward Socha, przy wydatnym udziale sekretarza Regionu Sądeckiego, Kol. Tadeusza Wieciecha.

          W pierwszym dniu wycieczki, rozpoczętym już o godz. 5.00, zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzką z trasą podziemną, starówkę, najstarszy w Polsce most gotycki oraz zabytki średniowiecznej sztuki sakralnej (kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz klasztor i kościół OO. Franciszkanów).

          Zakwaterowanie i wyżywienie mieliśmy w uroczym pensjonacie „Małgosia” w Polanicy Zdroju, tuż obok pięknego Parku Zdrojowego. Gospodarze starali się bardzo, aby emeryci i renciści z rejonu sądeckiego byli zadowoleni, i trzeba obiektywnie przyznać, że to się im udało! Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i gościnność!

          Drugi dzień wycieczki był niezwykle wyczerpujący, ale też i bardzo ciekawy. Najpierw zwiedziliśmy Kaplicę Czaszek w Czermnej (kilka tysięcy czaszek i ludzkich kości, odpowiednio ułożonych na ścianach i suficie, robi niezwykłe wrażenie), a następnie udaliśmy się w do Błędnych Skał i Szczelińca w Górach Stołowych. W labiryncie Błędnych Skał podziwialiśmy pozostałości wypiętrzonego dna dawnego morza, a na Szczelińcu, podczas wejścia i zejścia – różne formy skalne przypominające postacie i zwierzęta oraz niezwykłe szczeliny skalne, w tym najgłębszą (ok. 30 m) zwaną „Piekłem”. Stamtąd udaliśmy się do Wambierzyc, gdzie zwiedzaliśmy ruchomą szopkę z 1882r., gdzie figurki poruszają się dzięki mechanizmowi zegarowemu, oraz największą atrakcję, czyli Sanktuarium – Bazylikę Nawiedzenia NMP – zabytek sakralny mający swój początek w roku 1263. Po powrocie do Polanicy – Zdroju byliśmy obecni na pokazie kolorowej fontanny w Parku Zdrojowym, współgrającej z  różnymi utworami muzycznymi.

          Trzeci dzień poświęciliśmy na zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku (złota niestety nie znaleźliśmy, ale doznaliśmy za to mnóstwo wrażeń) oraz Świątyni Pokoju w Świdnicy, największej drewnianej barokowej świątyni na świecie. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2001 r., jako „niepowtarzalne świadectwo wiary, wspólnoty religijnej oraz rozwiązań architektonicznych”. Powrót do Nowego Sącza nastąpił ok. godz. 21.00.

          Miło mi donieść, że wszyscy wycieczkowicze byli niezmiernie zadowoleni z przebiegu i organizacji wycieczki, i w związku z tym gorąco gratulowali organizatorom umiejętności organizacyjnych i dziękowali za włożony trud. Na koniec wszyscy zadeklarowali gotowość uczestnictwa w podobnej wycieczce w przyszłym roku, a jako przewidywany wstępnie kierunek podróży uznano Beskid Śląski, Warszawę lub wybrane rejony Lubelszczyzny.

Uczestnik wycieczki

Jerzy JANKOWSKI

          Poniżej galeria zdjęć z wycieczki.