33. rocznica powołania SG i 100. rocznica KOP – nabożeństwo rocznicowe w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Wiśle.

W dniu 10 maja 2024 r. w Wiśle, w Kościele Ewangelicko Augsburskim Ap. Piotra i Pawła odbyło się nabożeństwo w intencji 33 rocznicy utworzenia Straży Granicznej oraz 100 – lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Nabożeństwo prowadził Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej ks. płk SG Kornel Undas, oraz Proboszcz Parafii ks. Waldemar Szajthauer. W uroczystościach wziął udział pełniący obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego ks. ppłk Tomasz Wola oraz kapelani wojskowi Sił Zbrojnych i Straży Granicznej.

Wojewodę Śląskiego reprezentował Michał Kopański wicewojewoda Śląski, a Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu jego zastępca płk SG Adam Kurek. Obecna była liczna grupa funkcjonariuszek, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych na czele z komendantami Placówek Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i przewodniczącym Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG mjr SG Mariuszem Wiśniewskim.
W rocznicowych obchodach nie zabrakło członków i sympatyków Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej wraz prezesem Regionu Cieszyn kol. Mariuszem Kosmatym i prezesem Regionu Racibórz kol. Wojciechem Szyszką, a także członkiem wspierającym Związek Kol. Cezarym Tomiczkiem.
Zabierając głos w trakcie uroczystości miałem przyjemność przekazać życzenia i podziękowania a także wyrazy uznania funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich poświęcenie, służbę i pracę w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od członków i sympatyków Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej (tekst wystąpienia w załączeniu).
Miałem również przyjemność wraz z prezesem Regionu Cieszyn kol. Mariuszem Kosmatym zrealizowania uchwały Nr 14/2023 Zarządu Głównego ZEiRSG i uhonorowanie Dziekana Straży Granicznej ks. płk SG Kornela Undasa Odznaką „Zasłużony Dla Związku”.
Uroczystości zakończył koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Poniżej mała galeria zdjęć z uroczystości.
Sławomir Matusewicz
Prezes ZEIRSG
Tekst wystąpienia Prezesa ZEiRSG w czasie Nabożeństwa z okazji 33 rocznicy utworzenia Straży Granicznej i 100 rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.
Dzisiejsze nabożeństwo w intencji obchodów XXXIII rocznicy powołania Straży Granicznej jest okazją do złożenia życzeń i podziękowań dla szerokiego grona funkcjonariuszek i funkcjonariuszy oraz pracownic i pracowników Straży Granicznej w imieniu członków i sympatyków Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej.
Podziękowania są dowodem uznania dla waszej pełnej poświęcenia służby i pracy w ochronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Przypomnę, że w tym roku przypada 100 rocznica powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, a także 79 rocznica sformowania Wojsk Ochrony Pogranicza. Ówczesnym żołnierzom i pracownikom również na sercu leżało dobro ochrony granic Rzeczypospolitej Polskiej i bezpieczeństwo Polek i Polaków.
Emeryci i Renciści Straży Granicznej pamiętają o 26 latach posługi duszpasterskiej Ks. Płk Kornela Undasa, pośród funkcjonariuszek i funkcjonariuszy w jednostkach Straży Granicznej.
Te 26 lat posługi zbiega się z 26 rocznicą utworzenia ZEiRSG. Związku, z którym Ksiądz Dziekan współpracuje od pierwszego dnia swojej posługi.
Z tej okazji jest mi niezmiernie miło móc dzisiaj zrealizować Uchwalę Nr 14 Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej i wyróżnić Odznaką „Zasłużony Dla Związku” Ks. Dziekana Płk Kornela Undasa.
Szczęść Boże Księże Dziekanie.