Baligród 2024.

Niniejsza strona zawiera zbiór ważniejszych informacji dotyczących uroczystości w Baligrodzie i Łubnem k/Baligrodu  w dniu 23.03.2024 roku, poświęconych w szczególności obchodom 77. Rocznicy mordu na żołnierzach WOP dokonanym przez sotnie UPA  w dniu 1.04.1947 r.  Znajdują się tu materiały z obrad ZG, publikacje na witrynie internetowej i na stronie na Facebooku, relacje z przebiegu uroczystości, zdjęcia i filmy oraz linki do publikatorów i publikacji spoza Związku. Strona niniejsza będzie sukcesywnie uzupełniana w miarę napływu kolejnych informacji związanych  treściowo z uroczystościami.

 

 

 

Relacja filmowa z uroczystości wykonana przez Zbigniewa Kozickiego. 

Transmisja na żywo na Facebooku – ZEiRSG. 

Skrót filmowy na Facebooku – portal wBieszczady. pl

Portal wBieszczady.pl. „Zamordowani żołnierze wymagają chwały i pamięci”.  Relacja z uroczystości pod pomnikiem k. Baligrodu + zdjęcia. 

 

Poniżej mała galeria zdjęć z pobytu w tym samym dniu w Cisnej delegacji: Przewodniczącego Federacji SSM RP płk. WP w st. spocz. H. Budzyńskiego, b. Przewodniczącego Federacji  insp. Policji w st. spocz. Z. Czarneckiego i  rzecznika ZEiRSG ppłk. WOP/SG w st. spocz. J. Jankowskiego w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pięknie odnowionym pomnikiem „Obrońcom Cisnej i okolic przed Ukraińską Powstańczą Armią 1944-1947”. W drodze powrotnej do Baligrodu zatrzymaliśmy się w miejscu zburzonego pomnika w Jabłonkach poświęconego Gen. K. Świerczewskiemu, który w tym miejscu zginął w zasadzce UPA w dniu 28 marca 1947 r. – zaledwie 4 dni przed mordem żołnierzy WOP w Łubnej. Nadal są tu znicze i powiewa polska flaga – ktoś upamiętnia to miejsce. Powstaje też pytanie – czy należy burzyć tego rodzaju pomniki historii RP? A  może warto  byłoby je zachować dla potomnych z odpowiednimi informacjami wyjaśniającymi tło historyczne i okoliczności śmierci, bądź co bądź znanego powszechnie w tamtych czasach Polaka? Zdjęcia i tekst – JJ.

 

 

 

Wyciąg z Uchwały Programowej V Zjazdu ZEiRSG:

Wyciąg z Planu Pracy ZG ZEiRSG na rok 2024 oraz Harmonogramu działań: