Barbórka 2025 w Rozbarku – spotkanie pełne tradycji, wspomnień i górniczego ducha!!

Z okazji Barbórki składamy wszystkim Górnikom — zarówno tym, którzy każdego dnia z odwagą i poświęceniem wykonują swoją ciężką pracę, jak i tym przebywającym na zasłużonej emeryturze lub rencie — a także ich Rodzinom, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności oraz wszelkiej opieki Świętej Barbary. Niech każdy dzień przynosi bezpieczeństwo, siłę i satysfakcję z wykonywanego trudu. Szczęść  Boże!
3 grudnia 2025 r. odbyło się wyjątkowe spotkanie barbórkowe, zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku oraz Koło Pokolenia Rozbarku. Wydarzenie zgromadziło liczne grono gości, zarówno związanych zawodowo z dawną kopalnią KWK Rozbark, jak i sympatyków lokalnej historii górnictwa.
Organizatorami spotkania byli Jan Łoś i Jerzy Szymński, którzy zadbali o przyjazną atmosferę oraz odpowiednią oprawę wydarzenia. Jednym z najważniejszych gości był ostatni dyrektor KWK Rozbark, Stanisław Strojek. W swoim wystąpieniu przybliżył on wiele ciekawych i często nieznanych epizodów ze 170 letniej historii kopalni Rozbark, dzieląc się zarówno wiedzą, jak i osobistymi wspomnieniami.
Podczas uroczystości głos zabrał także Józef Grochowski, przewodniczący Śląskich Pokoleń i wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego. W ciepłych słowach złożył życzenia wszystkim górnikom oraz podziękował organizatorom za podtrzymywanie górniczych tradycji i pamięci o kopalni Rozbark. Następnie podziękowania i życzenia górnikom złożył szef Częstochowskich Pokoleń Krzysztof Kubik.
Ważnym punktem programu było oprowadzanie po Sali Tradycji, które poprowadził Jan Heluska. Uczestnicy mieli okazję poznać bogatą historię kopalni, zobaczyć zgromadzone pamiątki i wysłuchać opowieści o górniczej codzienności oraz wydarzeniach, które zapisały się w lokalnej pamięci.
Spotkanie przebiegało w atmosferze wspólnego świętowania, pełnej ciepła, humoru oraz rozmów o dawnych czasach. Nie zabrakło również tradycyjnego śpiewu przy piwie, który dodatkowo podkreślił górniczy charakter wydarzenia.
Barbórka 2025 w Rozbarku ponownie udowodniła, że górnicze tradycje i pamięć o kopalni nadal żyją – dzięki ludziom, którzy chcą je pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Opracował:
Sławomir Matusewicz
Prezes ZEiRSG