Powrót do Polski śp. gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego – Dowódcy KOP w latach 1930-1939.

W dniu 2.09.2024 roku na granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu uroczyście powitano w Polsce prochy śp. generała brygady Jana Kazimierza Kruszewskiego, b. Dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1930-1939, który podczas walk we wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej, przebywał  w oflagu, a po uwolnieniu przez wojska alianckie pozostał na obczyźnie we Francji aż do śmierci w roku 1977.  Na granicy witali Go: Komendant Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu ppłk SG Julia Mandecka, delegacje z Komendy Głównej SG i Nadodrzańskiego Oddziału SG, Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Obecni byli także przedstawiciele władz lokalnych i Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych.

Tutaj zapowiedź powrotu gen. bryg. Jana Kazimierza Kruszewskiego do Polski /KGSG/. 

Tutaj  krótka relacja z powitania Generała na granicy polsko-niemieckiej /KGSG/.

Śp. Generał Kruszewski zmarł w dniu 28.03.1977 r.  w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w m. Lailly-en-Val we Francji i tam został pochowany.  W dniu 31.08.2024 r.  doczesne szczątki Bohatera zostały uroczyście ekshumowane.  Po przewiezieniu do Warszawy zostanie On w dniu 12.09.2024 r. podczas specjalnej ceremonii pogrzebowej pochowany  na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wśród innych zasłużonych obrońców Rzeczypospolitej. 

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział Prezes Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej Kol. Sławomir Matusewicz wraz z delegacją i sztandarem naszego Związku.  Skan zaproszenia dla Kol. Prezesa S. Matusewicza poniżej w galerii zdjęć.

Warto wskazać, że powrót Generała do Polski nastąpił dzięki inicjatywie aktualnego prezesa Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val, Pana Marka Szypulskiego, który  na bazie  kontaktów z kierownictwem Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych już w roku 2022  zwrócił się oficjalnie  z pismem do Komendanta Głównego SG z propozycją zorganizowania ekshumacji zwłok Generała, przewiezienia do Polski i pochowania w 100. rocznicę powstania KOP podczas uroczystej ceremonii godnej Bohatera.  Oczywiście inicjatywa została podjęta, zaproszono do współpracy IPN oraz Stowarzyszenie Polskich Formacji Granicznych na czele z jego Prezesem Panem Waldemarem Bocheńskim i wiceprezesem Panem Andrzejem Olichwirukiem,  który został  kierownikiem roboczego zespołu o nazwie „Powrót Generała”. Kolejne kroki to szereg  uzgodnień organizacyjnych, objęcie uroczystości patronatem przez Prezydenta RP i dodatkowe inicjatywy, jak chociażby film dokumentalny pt. „Powrót Generała”, realizowany przez reżysera Leszka Wiśniewskiego w koprodukcji SWPFG i TVP S.A , albumy wydane przez SG oraz wprowadzenie do obiegu przez NBP srebrnej monety upamiętniającej 100. lecie KOP i opisywane wydarzenie. Koszty związane z realizacją całego patriotycznego projektu poniesie IPN.

Poniżej linki do kilku relacji internetowych z organizacji tej wspaniałej inicjatywy, które zostały zamieszczone na stronach internetowych SWPFG:

-Z ostatniej chwili… 

-13.03.2023 r. Warszawa, Instytut Pamięci Narodowej.

-22.09.2023 r. Warszawa, KGSG.

– 25.10.2023 r. Warszawa, IPN.

-11-11-2023 r.  Niedzbórz.

-30-11-2023 r. Lailly-en-Val, 65-lat Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego.

-12-12-2023 r. Warszawa, IPN.

Poniżej skany i mała galeria zdjęć dzięki KGSG i SWPFG

Rzecznik ZEiRSG Jerzy Jankowski