W dniu 21 lutego w Placówce SG w Szczecinie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej Region Szczecin. W zebraniu uczestniczyli:
- Płk SG Zbigniew Pałka, Komendant Placówki SG w Szczecinie,
- Płk w st. spocz. Edmund Jabłonecki, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego,
- Mł. insp. w st. spocz. Grzegorz Sudakow, Prezes Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA,
- Kol. Piotr Wiatr, Przewodniczący Oddziału Terenowego NSZZ FSG w Szczecinie,
- Kol. Andrzej Litwiński i Józef Smolański, przedstawiciele Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. Gen. Franciszka Gągora.
W pierwszej części zebrania płk SG Zbigniew Pałka w formie prezentacji przedstawił dane dotyczące zadań realizowanych przez Placówkę. Następnie dokonano wręczenie legitymacji związkowych dla nowoprzyjętych członków oraz wręczono 2 członkom wyróżnienia Medalem 100. lecia KOP.
W części głównej zebrania Prezes Regionu Andrzej Budzyński wraz ze Skarbnikiem Jarosławem Kęsickim w formie prezentacji przedstawili sprawozdanie za rok 2024. W 2024 roku Region powiększył się o 6 nowych członków. W tym samym roku z grona członków Regionu odeszło na wieczną służbę dwóch Kolegów: Zbigniew Kulon i Krzysztof Czerwonka. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.
W ramach omawiania zrealizowanych przedsięwzięć w roku 2024 szczególną uwagę zwrócono na wyjątkowe wydarzenie – Projekt Pogranicze Muzyki i Integracji, na który pozyskano dofinansowanie z programu Interreg. Sprawozdanie z realizacji projektu zostało przyjęte, a większość przyznanego dofinansowania została już przekazana. Pozostałe dwie raty wpłyną w 2025 roku.
Jarosław Kęsicki przedstawił bilans Regionu za rok 2024 i projekt budżetu na rok 2025. Budżet na rok 2025 zakłada, oprócz standardowych przedsięwzięć, dofinansowanie zakupu koszulek i polarów. Ten wydatek będzie możliwy po otrzymaniu pełnej dotacji z programu Interreg. Ponadto uwzględniono dofinansowania udziału członków Regionu w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach integracyjnych.
Andrzej Budzyński omówił ważniejsze przedsięwzięcia z planu pracy na rok 2025, m.in. udział reprezentacji Regionu w uroczystości w Baligrodzie oraz w 52. Rajdzie Górskim Szlakami Obrońców Granic. Jako najważniejsze wydarzenie roku omówiono organizację w Szczecinie obchodów 80. rocznicy powstania WOP.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Grzegorz Konior wskazał, że Komisja bez uwag przyjęła realizację zadań przez Zarząd Regionu w roku 2024. Zebranie jednogłośnie zatwierdziło przedstawiony przez Zarząd bilans za rok 2024 i budżet na rok 2025.
W końcowej części zebrania Prezes Zachodniopomorskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Grzegorz Sudakow omówił niektóre działania stowarzyszenia, w tym te, które mogą być realizowane wspólnie, wskazując na bardzo korzystne warunki finansowania takich przedsięwzięć.
Prezes Regionu Szczecin
Andrzej Budzyński


































