- 23 maja 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu odbył się jedyny w swoim rodzaju koncert dwu orkiestr. W sali widowiskowej wystąpiły orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku oraz Policji Republiki Federalnej Niemiec z Berlina. Mottem przewodnim było 20. lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. To prawda, że w orkiestrach dętych jest jakaś siła. Jak obie orkiestry zagrały to serca zabiły, nogi skoczyły do taktu. Najpierw był koncert utworów znanych, patriotycznych, w drugiej wspaniale zaaranżowane na orkiestrę dętą popularne melodie. Gorące brawa pełnej sali mówiły o wszystkim, a solistkom należały się osobne pochwały. – Rewelacja! Powiedział o ich występie jeden ze słuchaczy. A kto wszystkim dyrygował? Oczywiście mistrzowie batuty; Gerd Herklotz prowadził niemiecką orkiestrę, polską – komandor Karol Hinc. W przerwie koncertu obejrzano na placu wystawę przygotowaną przez funkcjonariuszy Archiwum SG, m.in. zdjęcia z historycznej nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku – momentu wejścia Polski do UE. Można było też zobaczyć wyposażenie, sprzęt polskich i niemieckich pograniczników. Oczywiście nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu. A gdy na plac wkroczyły obie orkiestry i zaprezentowały paradną musztrę, to nie tylko chciało się patrzeć, bo wszyscy pięknie wyglądali, nie tylko chciało się słuchać, bo grali pięknie, ale razem pomaszerować. Dodatkowy występ na zewnątrz orkiestry niemieckiej, jak powiedział gościnnie przybyły Prezes Regionu ,,Twierdza Kostrzyn Nad Odrą” ZEiRSG, Grzegorz Matusewicz – to ,,Nowy Orlean” w Przecławiu! Niesamowity występ!
- Drugim wydarzeniem był pokaz filmów dokumentalnych wraz z panelem historycznym w ramach dnia otwartego – 14 czerwca na terenie Placówki Straży Granicznej w Szczecinie odbył się piknik plenerowy. Wśród głównych atrakcji – dokumentalne filmy historyczne na temat ochrony granicy państwowej zaprezentowane przez Archiwum Straży Granicznej i niemiecką Policję Federalną w ciekawej panelowej formule, prowadzonej przez rekonstruktorów z udziałem publiczności. Wspaniale zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, które przeniosły uczestników od czasów napoleońskich poprzez formacje graniczne II RP, czasy II wojny światowej, Wojska Ochrony Pogranicza po współczesną Straż Graniczną. Odbył się pokaz sprzętu polskich i niemieckich strażników granic. Dla dzieci szkolnych były zabawy i konkursy animacyjne, a mistrzowie kuchni uraczyli gości tradycyjną wojskową grochówką, pajdą chleba wg. oryginalnej receptury z 1934 roku oraz domowymi wypiekami. WOPR przeprowadziło szkolenie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a strażacy – ochotnicy z Dobrej Szczecińskiej – zafundowali najmłodszym wodny tor przeszkód.
Poniżej – wybiórcza galeria zdjęć dot. projektu.
Więcej materiałów (linków do filmów i zdjęć) znajduje się na stronie głównej, podstrona „Pogranicze muzyki i integracji”, która będzie sukcesywnie uzupełniana w miarę napływu kolejnych informacji na ten temat. Zapraszamy!
Prezes Regionu Szczecin
Andrzej Budzyński